DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
množení

MNOŽENÍ AFRICKÝCH FIALEK

Množit africkou fialku je velice snadné a lze použít mnoho způsobů.

Mezi nejjednodušší patří množení listovým řízkem. Od rostlinky odělíme list, který zkrátíme šikmým řezem na délku 2-3 cm. List dáme do skleničky, kelímku s vodou přetaženého folií, alobalem aj. Pozor aby se řapík nedotýkal stěny nebo dna skleničky, stává se, že řapík začne zahnívat a pokud to včas nezachytíte a řepík nezkrátíte, může hniloba napadnout celý list. Za samozřejmé se považuje, že si list označíte odrůdovým jménem.

    

Dalším možným způsobem kořenění je použití perlitu. Kdy do kelímku dám perlit, do něj obvykle ošetřený listový řízek, zalijeme vodou a udržujeme perlit vlhký. Vodu doplňujete zhruba 1 za týden nebo i déle, dle odpařování. Všemi těmito způsoby můžete nechat zakořenit listy i celé rostliny, které jste zmladili.

  

Další způsob kořenění v ampulkách.

  

Zhruba za 2-3 týdny lístečky začnou pouštět kořínky. Čekáme až se utvoří kořenový systém délky min 2 cm. Po té list zasadíme do směsi z výsevního substrátu. Listy sázíme do zhruba 5 cm květináčků. Nevybíráme úmyslně velké květináčky, déle trvá než prokoření a začnou růst nové rozetky.

     

Mladé rostlinky oddělujeme od matečního listu v momentě, kdy mají min 4 lístky a jsou dostatečně velké (jinak u druhů mini a jinak u standardů). Je vhodné dát pozor u pestrolistých odrůd, aby byly malé rostlinky hodně zelené, snížíme tak opět úhyn. Malé pestrolisté rostlinky, které nemají dost chlorofylu (jsou málo zelené), je vhodné pohnojit dusíkatým hnojivem. Osobně používám pro hnojení řadu Kristalon

          

Dalším způsobem množení je dělení rostlin. Jsou důvody, kdy to děláme úmyslně a jsou i ty, kdy na rostlině najdeme další růžice bez našeho úmyslného zásahu. K tem neúmyslným patří ty, kdy odlamujeme staré listy a  někdy na jejich místech začnou vyrůstat další malé rostlinky. Ty je později vhodné oddělit. A ten úmyslný způsob je, když rostlinu seřízneme, třeba pro případ zmlazení, kdy je rostlina tzv. palma - dlouhý holý krk. Seříznutou velkou rostlinu můžeme dát do sklenice zakořenit obvyklým způsobem. Po nárustu kořenů normálně zasadit. Zbytek rostliny můžeme dále zalévat a je velmi pravděpodobné, že obroste novými rostlinami. Pro větší úspěch je vhodné nechat ze staré rostliny několik listů " na pahýlu" . Jakmile rostlinky narostou do velikosti k oddělení, můžem je seříznout a dát opět zakořenit.

Tyto  způsoby jsou obzvlášť vhodné k množení chimér, které listovými řízky nelze množit, nezachovají si svou genetickou informaci a ve většině případů vykvetou z listových řízků jednobarevné  rostliny.

Vhodným způsobem pro množení chimér je i květními stvoly. Tam je vhodné vybrat květní stvol, kde nejsou ještě vykvetlé květy, ale pouze malá poupata. Květní stvol seřízneme jako list, ponecháme  květní palístky a malé květy, z nich čerpá stvol sílu a živiny, dokud nezakoření a nevyrostou nové rostlinky, které již čerpají chlorofyl ze svých listů.

                                         

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek