DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
kohleria

 Kohleria

 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování kohlerií není těžší než u jiných gesnerek. Směs substrátu používám stejnou jako na africké fialky. Pěstuji je na parapetech oken, protože na police s ostatními gesnerkami se mi pro svou velikost nevejdou. Pro kvetení je důležité světlo ale ne přímé slunce. Já mám kohlerie i na jižních oknech, ovšem přistiňuji žaluziemi. Další velmi důležitá a již známá jako u ostatních gesnerek je vzdušná vlhkost. Bez ní začnou zasychat konečky listů. Já je mám na podmiskách, kde je nasypán keramzit a stále doplňuji vodu, která se odpařuje.

   

Kohlerie je možné letnit nebo pěstovat na balkoně. Ovšem je nutné je zvykat a pozor na noční mrazíky nebo velmi chladné počasí. Jistě snesou i nějaké slunce, nedoporučovala bych polední. Ale ranní nebo večerní jim jistě neublíží. Pozor na vítr. Sice kohlerie nejsou tak náchylné k poškození jako achimenesy, ale rozhodně bych je nevystavovala větru a průvanu. 

Jako jiné květiny se i kohlerie táhnou za světlem, proto je vhodné je otáčet a připevnit je k bambusové nebo jiné tyčce.

  

                 

Pokud máte vhodné podmínky a přesto začínají spodní listy zasychat a kohlerii se najednou nedaří, je vhodné ji opatrně přesadit do nového substrátu. V této fázi nepomáhá ani hnojení. Substrát je vyžilý a je nutné ho vyměnit.

Pokud kohlerie necháte na přímém slunci, spálí se listy a objeví se na nich skvrny jako je na fotce 1. Kde je i vidět, jak to dopadne, když kohlerií neotáčíte a včas ji nepřipevníte k opoře.

MNOŽENÍ:

    

Množit kohlerie můžeme několika způsoby. Rhizomem, dceřinými rostlinami nebo vrcholovými řízky.

Na první fotografii vidíte rašící rhizomy. Z rhizomů Vám vyroste rostlinka. Velikost rhizomu nezaručuje kvalitní silnou rostlinu. Na druhé fotofrafii máte možnost vidět rozdíl kvality rostlin z rhizomu. Ale pokud Vám roste "nítěnka" nemusíte zoufat. Rostlinku po nějaké době přesadíte a hubeňoučký stonek stočíte do květníku. Takto nevydařenou rostlinku přesazuji i 3x, ale stojí to ta to. Dnes již kvetou jako jiné, jen jim to trochu déle trvá. V této fázi opravdu nedělám vrcholové řízky. Slabé rostliny většinou nevydrží a udržení se tímto způsobem se nezdaří. Jako úspěšnější je výše popsaný postup. Navíc se v budoucnu pravděpodobně dočkáte dalších rostlin, které rostou z paždí listů. Které jsme zanechali na stočeném stonku v květníku.

Odnože můžou růst za každým listem. Za každým listem může vyrůst květ, většinou i více květů. Odnože rostou nejčastěji až po odkvětu. Může ovšem odnož vyrůst první, pak se mi nestalo, že by v témže místě vyrostl později květ.

Odnož můžeme ve velikosti 10-15 cm odříznout a použít pro množení. Ve vodě velice spolehlivě koření. Není výhrou mít velkou odnož (třeba 30 cm). Než tak velká odnož zakoření, ztrácí na kvalitě.

Růst kohlerií probíhá tak, že z rhizomu vyroste rostlina, která v počátku čerpá živiny z rhizomu a tím se rhizom rozpadne. Až rostlina doroste určité velikosti a zralosti, začne tvořit rhizomy nové. Tedy na podzim můžete mít plný květník nových rhizomů.

Ale již během sezony z některých můžou růst nové rostliny, jak vidíte na fotce 3, kde po kraji květníku vyrůstají mladé rostlinky.

ZAZIMOVÁNÍ KOHLERIÍ A USCHOVÁNÍ RHIZOMŮ

Na podzim máme krásné kvetoucí rostliny. Ale je potřeba se rozhodnout, zda a jak kohlerie zazimujeme. Je několik možností. První se nabízí - nezimovat. Ano, to lze. Ale to doporučuji pouze u malých mladých rostlin. Velké dospělé rostliny začínají být nevzhledné, pomalu uschnou spodní listy a jsou vyholené. Nic nebrání je i tak dál pětovat, můžete. Ovšem pokud chcete mít rostlinu hezkou, je nejjednodušší odebrat rostliné řízky, nechat zakořenit a dál pěstovat novou rostlinu na okně. Sami vidíte, jak kvalitní řízky jste odebrali a jakou rostlinu tedy budete mít.

Pokud jsme odebrali řízky a rostlinu nechceme zimovat, doporučuji zkrátit rostlinu na délku cca 15 cm (je vhodné pokud zůstane pár listů). A rostlinu necháme pomalu zatáhnout a nezaléváme - nebo silně omezíme zálivku.

Rhizomy kohlerií jsou jiné než honzíků, které vydrží zimní období bez zálivky. Rhizomy kohlerií mají tendence vysychat. Rhizomy můžete uchovat opět několika způsoby. Nechat zbytek suché rostliny v květináči a zhruba jednou za 14 dnů zalít a zimovat při teplotě kolem 15 stupňů. Od toho lze odvodit i zálivku, při vyšší teplotě častěji a opačně. Ovšem vyšší teplotu bych příliš nedoporučovala. Sami zjistíte, že rhizomy brzo začnou rašit. A začínají růst nové rostliny.

Rozhodně nedoporučuji nechat květník s rhizomy naprosto bez zálivky, riskujete, že rhizomy vyschnou.

Můžete také rhizomy vyjmout z květníku a snažit se je uchovat v sáčku s vermikulitem, který občas zvlhčíme. Také to lze. Ovšem je to náročnější na hlídání. Abychom nenechaly vermikulit a rhizomy vyschnout nebo nenavlhčili moc a rhizomy neshnily. Opět uchovávat v chladu. Teplo přispívá k rychlejšímu rašení.

Co tedy s rhizomem, který jsme získali na podzim?

Já osobně je zasadím a s frekvencí zhruba 7-10 dní provádím kontrolu a slabší zálivku. Jak vidím, že raší rhizom - roste rostlinka, přemístím květník na polici pod světla.

Jak zimuji já?

Já si odebírám rostliné řízky a kohlerie pěstuji v podstatě celý rok. U některých si nechávám do zálohy rhizomy. Vzhledem k tomu, že mám na kohlerie stálé místo, není co řešit. Kdo ovšem pěstuje kohlerie na balkoně, doma by mu řízky zabíraly místo, asi zvolí variantu úschovy rhizomů nebo kombinaci. Ovšem počítejte i s tím, že rhizomy jistě začnou rašit dříve než je můžete dát na balkon, tak jim stejně alespoň na čas doma nějaké osvětlené místo vyčlenit budete muset.

PŘEJI ÚSPĚŠNÉ PĚSTOVÁNÍ A RADOST Z KOHLERIÍ A DOUFÁM, ŽE JSOU VÁM MÉ POZNATKY Z PĚSTOVÁNÍ KU PROSPĚCHU.

POKUD CHCETE, ZVU VÁS NA PROHLÍDKU KATALOGU, V KTERÉ NAJDETE JIŽ MNĚ KVETOUCÍ KOHLERIE.

KATALOG KOHLERIÍ V MÉ SBÍRCE

   

 

An´s Facial Tattoo 
  

 

An´s Nagging Macaws 
   

 

Beltane

  

 

Bibbi

   

  

Blizzard´s Bing Cherrie

 

 

 Blizzard´s Pechy Keen
  

   
Bristol´s Evil Storm
    
 
Bristol´s First Born
  
Bristol´s Irish Summer

   

 

Bristol´s Possibly Bronze

    

Concina
 

Flashdance

  

 

HCY´s Jardin de Monet

   

HCY´s Venus

   

 

  Lucky Lucifer

  

Maja Graddnos

 

   

 

 Mother´s Lipstick

         

 

Peridot´s Mango Martiny

 

    

 

Peridot´s Potlach 

  

Pink Shadows
  
Roundelay
  
   
Ruby Red
  
 Sommerset Surprise Creme
  

  

    

Tropical Night

    

  

 

 

 
 

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek